گروه صنعتی نامی؛ در مسیر موفقیت‌هایی منحصر بفرد
مجله اخبار صنعت چرم و کفش

اخبار صنعت چرم و کفش – گروه صنعتی نامی از جمله شرکت‌های نامدار صنعت کفش کشور است که در مراحل مختلف تولید و فروش زیره پی.یو، گرانول پی.وی.سی و مواد پی.یو به صورت انحصاری و مختص شرکت‌های خواهان خدمات فعال بوده و است. «سامان نامی» یکی از جوانان خانواده نامی است که از سال ۱۳۹۰ بخش فروش شرکت را مدیریت می‌کند. آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل گفت و گوی ما با وی است.

نحوه ورود به حرفه پدری

کار کفش در واقع حرفه پدر و پدربزرگم بود و از سال ۱۳۹۰ من نیز فعالیت خود را در این حرفه آغاز کردم. در آن زمان گروه صنعتی نامی زیره پی.یو و گرانول پی.وی.سی تولید و مواد پی.یو را وارد می‌کرد.

پدربزرگم ابتدا در بخش تولید کفش در تبریز فعالیت داشت و بعد از آن به همراه پدر و عموهایم به بنکداری کفش و لوازم کفش سوق پیدا کرد. از آنجا که زیره یکی از لوازم کفش محسوب می‌شود تولید زیره پی.وی.سی نامی را در اوایل دهه ۷۰ آغاز کردند. بعد از آن تولید گرانول پی.وی.سی را آغاز کردند. تا دهه ۹۰ که کل تولیدات زیره پی.یو، گرانول پی.وی.سی و واردات مواد پی.یو بود که به عنوان نماینده انحصاری یک شرکت ترک فعالیت داشتند.

بعد از اتمام دانشگاه در مقطع کارشناسی عمران به گروه صنعتی نامی پیوستم و در بخش فروش محصولات مشغول به کار شدم. در آن زمان فروش نسبتا خوبی در زمینه گرانول پی.وی.سی در تهران داشتیم اما فروش زیره‌مان فقط منحصر به تبریز بود. با ورود من به گروه قرار بر این شد فروش زیره در تهران را هم شروع کنیم.

ابتدا در بازار تهران مستقر شدیم و در همان زمان دفتر نمایشگاه زیره و مدل کفش در خیابان سعدی را تجهیز کردیم. در پایان سال ۱۳۹۳ که تولید زیره را متوقف کردیم، میزان تولید ما حدود سه برابر تولید سال ۱۳۹۰ بود که بیش از نیمی از آن درتهران و مابقی در تبریز به فروش می‌رسید.

استفاده از پتانسیل و دانش گروه صنعتی نامی در شهرهای مختلف

زمانی که وارد گروه صنعتی نامی شدم، دانش تولید زیره پی.یو و کار با مواد پی.یو را به طور کامل داشتیم و این پتانسیل بود که کیفیت‌های مختلف را چه از لحاظ نوع مواد و رنگ روی زیره و غیره را برای مشتری تولید کنیم.

به عنوان مثال شاید آن موقع در تبریز تقاضای زیره پولیشی وجود نداشت ولی در تهران این نیاز مطرح بود، بنابراین تا پایان تولید زیره در سال ۱۳۹۳ اکثر برندهای معروف کفش با ما کار می‌کردند و ما نیز قالب‌های انحصاری با کیفیت رنگ زیره بالا، چسبندگی بالا و شرایط مورد درخواست مشتری را با بسته بندی استاندارد به آنها ارائه می‌دادیم.

در سال ۱۳۹۴ بنا به تصمیم اتخاذ شده، تولید زیره پی.یو را متوقف کردیم و دستگاه‌ها و ماشین‌آلات را فروختیم چرا که برنامه‌ریزی ما برای اهداف دیگری بود و با آن حجم تولید زیره و گرانول نمی‌شد آن اهداف را جلو برد. در نتیجه در ابتدا تولید زیره و به فاصله دو سال بعد تولید گرانول را قطع کردیم.

اولین تولید انبوه مواد پی.یو نامی در سال ۱۳۹۷

تا سال ۱۳۹۷ گروه صنعتی نامی واردات پلی‌یورتان را ادامه داد. بخش بزرگانی مواد را وارد می‌کرد و بخش فروش که در تهران، قم و اصفهان بر عهده من بود به فروش می‌رساند. حدودا در یک سال پایانی به طور همزمان بخشی دیگر از گروه نام فقط روی موضوع تولید پی.یو متمرکز شده بود که در سال ۱۳۹۷ ماشین‌آلات رسید و پروسه نصب ماشین آلات آغاز گردید و اواخر سال ۱۳۹۷ اولین مواد پی.یو ما به تولید انبوه رسید.

قبل از این که تولیدات خودمان را انبوه‌سازی کنیم مواد وارداتی می‌فروختیم و آن چه مایه افتخار من بوده و هست مشتریانی بودند که در آن لحظه به کیفیت ما اعتماد کردند و اولین مواد پی.یو تولیدی ما را خریداری کردند. من هنوز هم قدردان این عزیزان هستم چون بحث پذیرش مواد داخلی در حالی که تولید آن تبدیل به یک غول در ذهن مشتریان بود و هم ترس این را داشتند که تولید داخل ممکن است کیفیت لازم را نداشته باشد مسئله مهمی برای ما بود.

از سوی دیگر در اولین تولیدات هر کارخانه‌ای احتمال خطا وجود دارد به همین دلیل دوستانی که به ما اطمینان کردند و خریدار مواد ما بودند را قدردانیم.


بهترین روش برای جلب توجه خواننده، گفتن داستان است.
به هر چیزی که نوشته شده باشد، داستان گفته می شود.

داستانهای بزرگ دارای شخصیت هستند. نوشتن داستان دارای شخصیت به ایجاد رابطه برای کاربران بالقوه کمک خواهد کرد. این کار در ویژگی های فردی مثل انتخاب کلمات و یا عبارات نشان داده می شود. نقطه نظر خود را بنویسید، نه تجربه شخصی دیگر.

تا جنسی مورد تایید بخش کنترل کیفیت قرار نگیرد برای مشتری ارسال نمی‌گردد

برای جلب رضایت مشتری و اطمینان از کیفیت محصولات قبل از این که محصول به دست مشتری برسد کنترل کیفیت انجام می‌گیرد و اگر بخش کنترل کیفیت طبق استانداردهای موجود مواد را تایید نکند مطمئنا جنس دست مشتری نمی‌رسد. به این ترتیب چون کنترل‌ها انجام می‌شود احتمال مشکلات بر روی زیره از قبیل شکستگی بسیار پایین می‌آید. اما باید بپذیریم که محصول مواد شیمیایی است و احتمال هرگونه خطا در هر مرحله از تولید چه در محصول ما و چه در محصول مشتری وجود دارد و این ذات تولید است.

از سوی دیگر جنسی که دست مشتری می‌دهیم با تمامی خدمات پس از فروش است و شعار ما این است: مشتری هر موادی را که کار ‌کرد و از مواد ما بهتر بود یا برابری می‌کرد مواد ما را برگرداند.

وقتی تولید پی.یو را شروع کردیم روی چهار گرید کار می‌کردیم، اما کار به جایی رسید که خواسته‌های مشتری‌هایمان مستلزم تنوع در گرید مواد بود. در حال حاضر R&D تولید مواد مورد نیاز مشتری را در صورت وجود مواد اولیه در چهار روز تحویل می‌دهد در کل طبق نیاز مشتریان پیش می‌رویم و حتی دوستانی داریم که به طور انحصاری مواد خاص خودشان را با کد خاص برایشان تولید می‌کنیم.

از نظر حجم سفارشات نیز حداقل باید دو کانتینر سفارش بدهند که به صورت انحصاری برایشان مواد تولید کنیم.

تولید پی.یو سرد با قابلیت انعطاف پذیری بالا

پی.یو سرد جزو آخرین مواردی است که در صنعت کفش تولید کردیم. به طور کلی چند گرید مختلف پی.یو سرد وجود دارد.

یک گرید به صورت عمومی در ایران استفاده می‌شود که مشکلات خاص خودش را دارد. به طور مثال بعد از مدتی استفاده کفی کفش انعطاف قبلی را ندارد و اصطلاحا می‌خوابد. اما ما گریدی را تولید کردیم که به هیچ عنوان نمی‌خوابد و کار کاملا گوشتی و در عین حال سبک است.

علاوه بر این وقتی پا روی آن قرار می‌گیرد فرم پا را به خود می‌گیرد و با برداشتن مجدد پا به حالت اول برمی‌گردد. این خاصیت برای مصرف‌کننده نهایی احساس بسیار خوب و راحت‌تری را می دهد و پا اذیت نمی‌شود. طبیعتا این موردی است که از نظر قیمتی بالاتر می‌باشد اما باز خریداران خاص خود را دارد. با این وجود اگر مشتریان کار خاص‌تری هم بخواهند ما می‌توانیم انجام دهیم و دستمان کاملا باز است چون کار را به صورت علمی می‌دانیم.

حضور نامی در نمایشگاه‌های مختلف با هدف دید و بازدید با مشتریان و ارائه مواد جدید

چون ما اکثرا با تولیدکنندگان مستقیما وارد تعاملات کاری می‌شویم، مشتریان زیادی داریم که همین امر باعث می‌شود نتوانیم مرتب به این دوستان سر بزنیم. بنابراین در نمایشگاه‌های شهرهای مختلف حضور می‌یابیم تا بتوانیم دید و بازدید مستقیم داشته باشیم. از سوی دیگر در هر نمایشگاه همیشه یک یا دو نوع مواد جدید رونمایی می‌کنیم. بنابراین نمایشگاه محلی برای رونمایی از مواد جدیدمان است. مثلا موادهایی با قدم زنی بالا، آنتی باکتریال و غیره در نمایشگاه امپکس پارسال رونمایی شد.

تولید مواد تخصصی‌تر؛ برنامه آتی شرکت نامی

برنامه ما برای صنعت کفش ایران تولید مواد تخصصی‌تر است و ما برنامه‌ریزی‌هایش را هم انجام داده‌ایم. درحقیقت می‌خواهیم مواد خاصی برای کفش تولید کنیم که برخی از این مواد به مرحله تولید هم رسیده‌اند.